Cykl felietonow wydrukowanych w londynskim "Dzienniku Polskim" i "Tygodniu Polskim"
Wednesday, 15 May 2019
Danuta Hübner w POSKu
We wtorek 14 maja w Sali Multimedialnej w POSKu odbyło się spotkanie londyńskiej Polonii z europosłem Danutą Hübner ktόra kandyduje ponownie do Parlamentu Europejskiego, tym razem z warszawskiej listy Koalicji Europejskiej.
Z wykształcenia ekonomistą Profesor Dr hab. Danuta Hübner jest politykiem z największą ekspertyzą w sprawach europejskich. Była wspόłorganizatorką a ostatecznie szefem Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej ktόra przygotowywała prawodawstwo polskie do zmian potrzebnych dla wejścia do Wspόlnoty Europejskiej. Po wygranym referendum w roku 2003 była na krόtko ministrem-członkiem Rady Ministrόw a w roku 2004 została pierwszym polskim komisarzem przy UE, obejmując funkcję komisarza do spraw polityki regionalnej. Była jednym z autorόw Traktatu Lizbońskiego na podstawie ktόrego operuje dziś struktura Unii Europejskiej. W roku 2009 wybrana po raz pierwszy do Parlamentu Europejskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej, została wybrana na Przewodniczącą Komisji Rozwoju Regionalnego. Wybrana ponownie w roku 2014 została przewodniczącą Komisji Konstytucyjnej PE. Od roku 2017 jest jednym z najaktywniejszych członkόw Brexit Steering Group ktόra monitoruje dla Parlamentu Europejskiego negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii, a szczegόlnie sprawę ratowania praw obywateli unijnych (w tym Polakόw) w Wielkiej Brytanii. Poza tey Profesor Hübner jest premierem w gabinecie cieni Kongresu Kobiet.
Po wstępie przewodniczącego zebrania Wiktora Moszczyńskiego, pani Profesor przedstawiła głόwny kierunek swojej działalności ktόrą chciałaby kontynuować w Parlamencie Europejskim. Zależy jej na tym aby wyprowadzić Polskę ze swej izolacji dyplomatycznej i prawnej. Chce aby Polska weszła ponownie w szerszy nurt państw broniących wartości europejskich opartych na szanowaniu praw człowieka, a w tym praw mniejszości narodowych i religijnych i rόwnouprawnienia kobiet w Europie. Martwi ją rozpowszechnienie partii nacjonalistycznych w tak wielu krajach europejskich, łącznie z Polską i Wielką Brytanią. Elementem tego jest obecny kryzys Brexitu w Wielkiej Brytanii ktόry będzie szkodliwy zarόwno dla Wielkiej Brytanii i dla UE, choć oryginalne groźby ze doprowadzi do dalszych secesji innych państw nie sprawdza się. Polexitu mie będzie. Europa powinna koncentrować się nad programami chroniącymi środowisko przez wspόlną międzynarodową działalność i nad wzmocnieniem wspόłzależności wyższej edukacji przez lansowanie intensywniejszego programu Erasmus plus. Rόwnież chce aby rosła wspόlna komunikatywność szarego mieszkańca Unii z decydentami w rządach narodowych a szcegόlnie z Bruksela. Dialog ze społeczeństwem jest nieudolny i powinien bardziej polegać na słuchaniu czego chcą obywatele a mniej na dyktowaniu z gόry.
Wśrόd licznych pytań i dyskusji była interwencja ze strony Macieja Mańki, prezesa Federacji Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii, ktόry alarmował o negatywnych skutkach ostatniej propozycji w Parlamencie Brytyjskim aby podnieść czesne dla studentόw unijnych do wysokiego poziomu innych studentόw zagranicznych. Profesor Hübner zgodziła się tą niesprawiedliwą decyzję zbadać i zainterweniować gdzie i jak trzeba. Na liczne pytania o konstytucji Europy, o roli chrześcijaństwa w Europie, o skutkach monetaryzmu i polityki euro czy o spusciznie po PRLu, professor Hübner odpowiadała spokojnie i rzeczowo i na koniec jej wypowiedzi przywitano rzęsistymi brawami.
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment