Tuesday, 27 December 2011

Polacy na Polnocy - ICOS
ICOS Sunderland

Byłem pełen podziwu dla organizacji International Community Organisation of Sunderland (ICOS) kiedy odwiedziłem ją na walnym rocznym zebraniu 2go października 2011 w restauracji polskiej „Gospoda” w Newcastle. Obecnych było 30 osób w tym jako gość Cllr Iain Kay, burmistrz Sunderland z małżonką. Po wstępnym wprowadzeniu burmistrza i głównych organizatorów Michała Chantkowskiego, prezesa i Deniela Krzyszczaka, sekretarza, i moim krótkim referacie o działalności Zjednoczenia Polskiego pokazano film o działalności organizacji. Przywiozłem ze sobą egzemplarze „Informatora” Zjednoczenia Polskiego i broszury „Jak Żyć i Pracować w Wielkiej Brytanii” które były rozchwytywane przez obecnych.
Zaskoczył mnie zarówno profesjonalizm organizacji i zapał wolontariuszy (w spisie portalu jest ich 41!). Organizacja powstała w czerwcu 2009 po rozwiązaniu się organizacji czysto-polskiej na tym terenie. ICOS zrzesza nowoprzybyłych z centralnej i wschodniej Europy ale przedewszystkiem Polaków i 5 członków 7-osobowego składu zarządu są Polacy. Mają już 200 członków. Choć siedziba organizacji znajduje się w Sunderland, ale mają członków w Newcastle, Gateshead i Durham.
W tym „międzynarodowym” odcieniu organizacja ta postępuje zgodnie z przykładem innych polskich wspólnot, jak np. Midwest European Communities Association w Yeovil, w hrabstwie Somerset, które bronią interesy polskiego społeczeństwa w ramach pomocy innym społeczeństwom migracyjnym z podobną problematyką i podobnymi aspiracjami. W ten sposób łatwiej jest zwrócić na siebie zainteresowanie lokalnych władz brytyjskich organizacji i uzyskiwać niezależne fundusze z samorządu i organizacji charytatywnych. Współpracują szczególnie z organizacją charytatywną Arch aby przeciwstawiać się atakom i dyskryminacji na tle etnicznym, rasowym i religijnym. Nawet pomagają członkom i przybyszom w opanowaniu palenia.
Jako przykład swojej sprawności organizacja jest już zarejestrowana jako „charity” i prowadzi codzienne porady w swoim biurze w Sunderland, od 11 do 7ej w poniedziałek, wtorek, środę i piątek a do godziny 1ej w piątek. Ich Drop-In Advice and Guidance Centre ma duże powodzenie ale nie są jeszcze uprawnieni do dawania porad prawnych. Niestety organizacjetakie jak Law For All które dawały kiedyś klientom organizacji imigracyjnych porady prawne „pro bono” bankrutują w obecnym klimacie gospodarczym.
W piątki ICOS prowadzi Klub Pracy (Family Work Club) dla rodziców z dziećmi poszukujących zatrudnienia i odpowiedniego szkolenia. Organizuje to w porozumieniu z Hudson Road Children’s Centre. Pomaga też w organizowaniu warsztatów dla nowych biznesmenów. Werbuje tłumaczy w różnych językach którzy tłumaczą za darmo potrzebującym. Organizują płatne lekcje języka angielskiego, które kosztują nie więcej niż £10 na miesiąc.
Wspaniałą inicjatywą kulturalną dla tubylców była wystawa kultury i sztuki polskiej pt. „Meet your Neighbour”, która była dostępna w lokalnym Monkwearmouth Station Museum od września do listopada br. Organizują również koncerty rockowe, wieczory poetyckie, spotkania dla pań i inicjatywy jak Międzynarodowy Piknik Rodzinny w Sutherland , gdzie były atrakcje dla dzieci jak malowanie twarzy, gry z piłką i „bouncy castle”.
W planie mają zorganizowanie Made in Poland Festival który ma reklamować polskie produkty w Anglii i konferencję na temat dostępu Polaków do angielskiej służby zdrowia. Chcą też organizować kluby sportowe i harcerstwo dla polskich dzieci. Współpracują też z organizacją NEPCO (North East Polish Community Organisation) która prowadzi lokalną szkołę sobotnią w Newcastle.
Organizacja jest tak wszechstronna i ambitna i takie ma osiągnięcia że istnieje podskórna obawa u osoby z moim doświadczeniem że kiedyś entuzjazm wolontariuszy prowadzących tą organizację może nieco opaść. Tak jak w wielu innych skupiskach w Wielkiej Brytanii przydałoby się jakieś wsparcie profesjonalne z zewnętrznych źródeł brytyjskich czy polskich aby ich inicjatywy podtrzymać i wzmocnić. Lecz mimo wszystko trudno nie docenić optymizm członków tej organizacji i i nie cieszyć się z ich sukcesów.
Obecny adres: ICOS – 14 Foyle Street, Sunderland, DR1 1LE
Portal http://icos.org.uk

Wiktor Moszczyński 15/10/2011

No comments:

Post a Comment