Friday 12 November 2021

Komu służy POSK? Tobie.



POSK widać z ulicy King Street w dzielnicy Hammersmith. Czteropiętrowy gmach w brutalistycznym stylu, tak modnym w latach 70 ych, dominuje nad ulicą jak potężne nowoczesne zamczysko, pełne powagi i tajemnic. I rzeczywiście jest nasiąknięty ciężkim ładunkiem polskiej historii.

 Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny jest chyba największym niezależnym polskim ośrodkiem poza Polską. Młodsze pokolenia powojennej emigracji założyły ten budynek aby uratować od rozproszenia polskie zbiory biblioteczne i osadzić je w bezpiecznym budynku który utrzyma się z dochodów komercyjnych i czynszów od polskich instytucji kulturalnych i społecznych. Przy bibliotece powstały jeszcze inne instytucje jak profesjonalny teatr, galeria wystawowa, restauracja, kawiarnia i klub towarzyski Posklub, ktȯre przetrwały do dziś. Natomiast przybyły też nowe placówki wśród lokatorów POSKu jak Polska Macierz Szkolna ze swoją księgarnią, czy redakcja historycznego Tygodnia Polskiego, czy sala Conrada, siedziba brytyjskiego stowarzyszenia Josepha Conrada, czy widowiskowe muzeum w Instytucie Piłsudskiego. Mamy też elegancką Salę Szafirową wypełnioną obrazami Mieczysława Lurczyńskiego. A na trzecim piętrze powstaje nowe pomieszczenie dwukondygnacyjne, zwane Atrium, ukoronowane gigantyczną płaskorzeźbą przedstawiającą sprawiedliwość, dłuta Tadeusza Zielińskiego. 

Ale POSK nie jest tylko pomnikiem. Jest również ośrodkiem tętniącym życiem społecznym. POSK już otrząsnął się z długiego snu w czasie pandemii i jest gotów znowu przyjąć każdego Polaka, niezależnie od wieku czy zainteresowań. Można tu napotkać widzów Moralności Pani Dulskiej w teatrze, czy miłośników muzyki jazzowej w podziemnym Jazz Clubie, czy melomanów na wystawie sztuki najnowszej w galerii, czy kibiców polskich meczów piłkarskich w Posklubie, czy słuchaczy wykładów Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie, czy gości w restauracji Łowiczanka, czy młodych rodzin odbierających paszporty polskie dla swoich dzieci

Jeżeli czytelnicy Gońca Polskiego nie odwiedzili jeszcze POSKu, to najwyższy czas. Budynek zaprasza. Program zajęć ukazuje się na odnowionej stronie internetowej. Ale możesz spotkać się tu z przyjaciółmi, czy przyjść samemu, aby wpaść i odwiedzić księgarnię czy kawiarnię na parterze, zwiedzić najnowszą wystawę w galerii albo podskoczyć w gȯrę do Posklubu aby przy piwie oglądać Londyn z szerokiego tarasu na czwartym piętrze. Możesz rȯwnież wynajmowywać pokoje na prywatne przyjęcia.

A najlepiej zapisać się na członka POSKu. Podanie jest dostępne w recepcji POSKu. Koszt jednorazowy £60, ale to jest na dożywotne członkostwo. Dostajesz wtedy pełne informacje o wszystkim co się w POSKu dzieje, możesz uczestniczyć w corocznych walnych zebraniach i spotykać innych fajnych Polakȯw. Jednego możesz być pewny – w POSKu nigdy nie jesteś sam.

Wiktor Moszczyński           Goniec Polski     5 listopad 2021

No comments:

Post a Comment